Agresivita fotbalových fanoušků roste.

25.05.2010 06:00

Víme, jak na ně, tvrdí policie

Nedávno skončený ročník fotbalové ligy nebyl ohledně diváckého násilí na stadionech ve srovnání s předchozími roky výjimečný. Shoduje se na tom fotbalový svaz i policie. Rizikové fanoušky se prý zatím daří včas "likvidovat", ale podle odborníků budou mít speciální jednotky zřejmě stále dost práce. 

"Podařilo se přesvědčit fotbalové kluby, aby více investovaly do bezpečí. Dařilo se eliminovat nebezpečné skupiny fanoušků. Jsme na dobré cestě, ale je to začátek. Je třeba pokračovat v dalších opatřeních, zejména na legislativní úrovni," uvedl bezpečnostní manažer Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Jaroslav Platil.

Dodal, že je nutné ještě více omezit konkrétní skupiny chuligánů, v tom se podle něj vyplácí výměna informací mezi kluby a policií. "Máme třeba zprávy z prostředí fanoušků, policie má také své operativní možnosti a lze zabránit problémům ještě před utkáním. Je potřeba také vytvořit funkční databázi lidí, kteří soustavně narušují pořádek," řekl Platil.

V Praze se podle policie neodehrál výrazně problematický zápas. Vyplývá to z vyjádření kriminalisty, který se zabývá násilím na stadionech (kvůli výkonu funkce si ale nepřál uvést své jméno).

"Situace se stabilizuje, ale stále trvá, že u některých skupin fanoušků je nutné nasazení většího počtu bezpečnostních složek, týká se to příznivců zejména velkých fotbalových klubů," upřesnil pražský policista. Dokazuje to poslední kolo ligy, kdy měli těžkooděnci co dělat s baníkovci, kteří se s nimi poprali na příbramském stadionu. Chuligáni se zabarikádovali v sektoru a házeli na policisty sedačky, létaly i výbušky.

"Divácké násilí je rok od roku horší. Je to problém, se kterým si ale umíme poradit," popsal situaci náměstek pro vnější službu severomoravského policejního ředitele Martin Hrinko, který má ve svém "revíru" nechvalně proslulé fanoušky Baníku Ostrava.

"Letos je na pomyslném prvním místě v počtu zadržených pachatelů utkání Baníku se Spartou ze začátku května. Chuligáni dávali už při samotném příjezdu najevo, že se nepřijeli podívat na fotbal, zatleskat dobrým gólům, dát si párek a odjet domů. Měli obličeje maskované kapucemi a vyhazovali už na nádraží dýmovnice," uvedl s tím, že policie zadržela na tři stovky lidí.

"Vytváříme speciální pořádkovou jednotku, kterou budeme nasazovat právě při fotbalových utkáních. Další využití ji čeká třeba u pochodů extremistů nebo pátráních," dodal Hrinko.

Podle něj by měly do budoucna sehrát důležitou roli státní zastupitelství a soudy. "Hodně se hovoří o soudních síních na stadionech, kde by mohla proběhnout zkrácená jednání. Člověk, který by přišel na stadion jako divák a dopustil by se násilí, by později odešel s rozsudkem," řekl policista.

"Problém ale vidím v tom, že pokud bude dotyčný v podnapilém stavu, nesmí se s ním provádět procesní úkony. Většina rváčů je přitom právě ve stavu opilosti," varuje Hrinko.

Dalším ze zákonných nástrojů jsou nové tresty pro chuligány, které jim mohou znemožnit až na deset let vstup na sportovní nebo společenské akce. Policie si od jejich zavedení slibuje zklidnění situace na stadionech.

Jaroslav Platil z ČMFS uvedl, že fotbalový svaz s policií připravily řadu opatření zejména po pražském derby Sparty se Slavií z konce března 2008, kdy po sobě fandové nechali na Strahově doslova spoušť - přes pět stovek vytrhaných sedaček, k tomu zničené toalety a plot. Škoda se vyšplhala k půl milionu korun a policie obvinila 21 lidí.

Rok poté sparťané zranili na domovské scéně třináctiletého chlapce při utkání s Brnem. Zasáhla ho podomácku vyrobená dýmovnice a musel do nemocnice.

Problémy ale nejsou jen s českými fanoušky při domácích ligových zápasech. Do nebezpečných situací se dostali nejen policisté, ale také obyvatelé a turisté v centru Prahy loni v srpnu, kdy v ulicích řádili příznivci srbského týmu Crvena zvezda z Bělehradu, který hrál se Slavií.

Srbští fanoušci, kteří patří k nejextremističtějším v Evropě, se tehdy porvali s policií na Můstku v dolní části Václavského náměstí - v poutech skončilo sto padesát výtržníků.

zdroj: iDnes.cz

Názor redakce ČFPF

Článek přesně vypovídá nikoli o fanouškovském násilí, ale o způsobu prezentace fanoušků obecně médii a policií. V tom jediném je "přínosný". Opět se zmínily na tomto webu již popsané kauzy, které nakonec nevedly a nejspíš ani nikdy nepovedou k přesnému pojmenování všech viníků. Tedy na obou stranách (ano, tedy i na straně PČR). Pakliže totiž "chuligáni" dávali najevo, že nepřijeli do Ostravy za fotbalem a párkem, bylo zadrženo 330 "lidí" (zajímavá proměna definice zadržených z chuligánů na lidi) a nakonec byli obviněni čtyři (!), něco tady sakra smrdí - vážený ČMFS a nevážená policie! S takovýmto přístupem a výsledky se, pane Hašku, Šmicere a další, jděte laskavě vycpat se všemi projekty, které se mají tvářit, že jsou ve prospěch a na podporu fanoušků. Nikoho z opravdových fanoušků nezajímá podpora reprezentace, která hraje pár zápasů do roka (o výsledcích a herním prožitku ani nemluvě). Prioritou fanouška je jeho klub! A pakliže mu nejste schopni garantovat bezproblémovou návštěvu stadionu (zejména na hřištích soupeřů), tak si své úsměvy laskavě nechte ke švédským stolům do VIP prostor a neobtěžujte nás svým škemráním o podporu repre...

A pro pana Bartosze, kterému zjevně ještě teče mlíko po novinářské bradě, ale přesto už chytil syndrom "zkušených" (tedy povrchnost, nedbalost, neobjektivnost), mám také malou pozornost. Noticku z článku účastníka onoho výjezdu do Ostravy, kterou si na vlastní kůži vyzkoušel jeho redakční (výrazně méně povrchnější a tím pádem i objektivnější) kolega - Michal Včeliš:

"Stůjte," křičí strážník.

"Sakra, jak to mám asi udělat," reaguju vztekle. Další bodnutí pendrekem do břicha. Nevím, čím jsem si ho zasloužil.

Po chvíli to policista zkouší znovu: "Sedněte si!"

Jsem jeden z mála, kdo poslouchá. Za moment se velitel zásahu rozhodne všechny zadržet. Mě od toho zachránil novinářský průkaz.

Na Bazaly jsem došel pěšky. Sektor pro vlajkonoše hostů zůstal téměř prázdný. Policie zadržela přes 300 příznivců Sparty.

Možná to bylo zbytečné, spousta z nich se na výtržnostech nepodílela, snažili se střetům vyhnout a dostat se na fotbal.

Což teda "tak trochu" nekoresponduje s "Chuligáni dávali už při samotném příjezdu najevo, že se nepřijeli podívat na fotbal, zatleskat dobrým gólům, dát si párek a odjet domů."

Diskusní téma: Agresivita fotbalových fanoušků roste.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek


TOPlist