Prioritou iniciativy "Český fotbal, pro fanoušky!" je bezpečná návštěva stadionů na celém území Česka, bez obav z bezdůvodné šikany a perzekuce bezpečnostních složek!

 

Cílem těchto stránek není nejmenší podpora jakékoli formy násilí na fotbalových stadionech či u příležitosti fotbalových zápasů!

 

Prvním vážnějším podnětem ke vzniku podobné aktivity, jakou je "Český fotbal, pro fanoušky!", bylo poslední derby pražských "S", hrané na Strahově 31.03.2008. Ano již před dvěma lety hodně fotbalových fanoušků pocítilo, co znamená uplatnění tzv.kolektivní viny a jak vypadá zcela neadekvátní a tudíž i nekompetentní zásah PČR na fotbalovém stadionu v praxi. Následný snad jako "vysvětlující" výrok policejního velitele,že když se někdo vydá na fotbal do kotle, "musí mu být přece jasné, co může následovat" (tedy že se může stát obětí policejních praktik známé v rozvojových zemích), je vpravdě vševypovídající. Vypovídající a alarmující však byla i statistika PČR, která zadržela celkem 16 podezřelých z trestného činu a 5 z přestupku! To znamená, že problémových jedenadvacet lidí z celkových přibližně 4.000 mělo být dostatečným a ospravedlňujícím důvodem k plošnému zásahu PČR proti oběma plným sektorům fanoušků, mj.detonačními prostředky a slzným plynem!

Přeneseme se do jara 2010 a v prvních dvou případech jsme opět u fanoušků obou pražských "S". Oba kluby čekal zápas v Ostravě. Prvním na řadě byla Slavia, za kterou patrně i díky slabší sportovní formě mužstva vyjelo asi jedno sto fanoušků. Těm byli v Ostravě k cestě na stadion přistaveny, podle očitých svědků, dva prakticky odepsané autobusy. Těžko přesně říci proč a z jakých důvodů v průběhu transportu z těchto vypadla tři okna. Na základě tohoto poměrně banálního prohřešku (škoda byla vyčíslena na deset tisic korun), na kterém se mohli podílet v nejlepším případě jednotlivci, byla zadržena kompletní jednostohlavá skupina výjezdu. Tedy včetně zasloužilých členů (čti v letech) SKS fanklubu, kteří by se dali považovat za členy tvrdého jádra snad jen v život ohrožujících horečkách...

Měsíc poté se uskutečnil historicky rekordní výjezd do Ostravy fanoušků AC Sparty Praha, a to v počtu asi 330 členů (vlakem). I v tomto případě sama PČR oznámila, že dlouhá cesta proběhla prakticky bez závad. Následně se hojně diskutovalo, že sparťanský výjezd odmítl využít transport na stadion prostřednictvím autobusů. Zde ale dochází k prvnímu nesoulladu s tzv.oficiální verzí, protože dle vlakových účastníků jakož i očitých svědků z nádraží, autobusy odjely z nádraží ještě před příjezdem pražského vlaku a v čase výstupu fanoušků z vlaku tak na nádraží již vůbec nebyly k dipozici. Těžko pak mohl někdo tento způsob dopravy odmítat, když už vlastně nebyl k dispozici. V průběhu relativně velmi pokojného pochodu na stadion údajně mělo dojít k neuposlechnutí příkazů PČR, na základě čehož byl celý výjezd opět zadržen. Čísla samotné PČR pak hovořila o čtyřech! obviněných a byla to opět samotná PČR, která bezelstně přiznala, že více jak polovina z 330 členů vlakového výjezdu byla zadržena k prokázání totožnosti aniž by se čehokoli dopustila! Prakticky nikdo z vlaku se nedostal na stadion, neviděl fotbal. Třistatřicet lidí jelo přes půl republiky kvůli fotbalu, ale vidět ho jim bylo více méně bezdůvodně znemožněno.

Posledním případem jara se stal výrazně početnější výjezd fanoušků Baníku Ostrava v posledním kole do Příbrami. Vyjelo jich snad 1.200! a opět, podle všech dostupných informací, proběhl přesun do Příbrami bez vážnějších problémů. Ty prý vznikly až na stadionu. V Příbrami jsme nebyli, tak se nebudeme snažit domýšlet co a jak bylo či mohlo být... nicméně i z ostravských příspěvků se nese základní poselství, PČR neadekvátně situaci vyhrotila - a asi to nebude náhoda.

Čtyři zápasy z historie Gambrinus ligy, čtyři zásahy PČR proti fanouškům a čtyři velké otazníky nad adekvátností a tedy správností zásahů. Velkým problémem nepochybně je, že ani do těchto relativně velkých kauz nevstoupil nikdo z klubů či ČMFS oficiálně, tedy s neodbytnou touhou po podání vysvětlení. Zástupci PČR vydají krátkou zprávu, že zákrok byl adekvátní, nicméně nadále se budou vyhodnocovat natočené materiály... a vyhodnocuje se až do úplného usnutí - zapomnění.

Historie projektu

Historie projektu by se dala určit nejspíš mnohem dál, než je aktuální datum (květen 2010). I v minulosti se na fotbalových utkáních (či u jejich příležitosti) nesporně událo mnoho podivných událostí, které se nikdo nenamáhal vysvětlovat. Nicméně poslední události Gambrinus ligy jara 2010 a přesvědčení, že už nežijeme v otroctví či lidově demokratickém socialismu, nás nutí začít něco dělat. Proto tento projekt spatřil světlo světa...


TOPlist